Balkonska obroba je najboljša oblika zaključka roba balkona ali terase
Primerna je za vsako keramiko do dimenzije 120 cm. Pravilno vgrajene so že 15 let na objektih brez poškodb.
Zato ta sistem uporabljamo tudi za zunanje stopnice.
Balkonska obroba iz keramike 30*30 stane 34,65 EUR/m z DDV. Balkonska obroba v dolžini 60 cm stane 26,3 EUR/m.
Naročilo balkonskih obrob zahteva nekaj priprave in načrtovanja.
Zato smo pripravili navodila na kaj morate biti pozorni pred naročilom balkonskih obrob.
Če boste polagali sami, ali boste samo “nadzorni”, vam svetujemo, da si, še preden se lotite projekta, preberete nasvet Pravilno lepljenje ploščic na balkonu in terasi.
V nasvetu je opisanih večino detajlov, ki so pomembni za kakovostno in trajnostno izvedbo obloge iz keramike na balkonu in terasi.
Na tej povezavi si lahko ogledate galerijo izdelkov.
Na kaj je potrebno biti pozoren že pri izdelavi estriha in fasade
Izdelava estriha
Že pred izdelavo estriha se je potrebno odločiti za vrsto zaščite estriha, ker to vpliva na potrebno višino prostora med estrihom in balkonskimi vrati.
Tesnjenje pri balkonskih vratih je zelo pomemben detajl. V primeru da se odločite za najbolj zanesljiv sistem Progress – Kristal je detajl opisan v tem nasvetu.
Če pa se odločite za Imolastik sistem pa so navodila tu. Če berete ta nasvet pred izdelavo estriha, je pametno zadnjih 10 cm estriha pred čelom balkona še v svežem stanju ponižati za cca 4mm.
Tako bo dovolj prostora, da bo lahko fasader zaključil fasadno mrežico iz čela na horizontalni del. Rob bo tako ojačan in trdno vpet v estrih. Hkrati bo še dovolj višine za vgradnjo odkapnega traku.
Izdelava fasade na čelu balkona
V naših pravilih je določeno, da je balkonska obroba pomaknjena vsaj 5 mm stran od čela balkona.
To pomeni, da mora biti toliko odmaknjena na točki, kjer je najbližje robu balkona.
Ker pa čelo skoraj nikoli ni povsem ravna stranica pomeni, da bo na določenih mestih oddaljena več, kar pa ni najlepše ( slika 1 ).
A ker se keramičar ne more prilagajat krivemu čelu balkona, bo pod balkonsko obrobo različno široka reža.
Zato je pomembno, da fasader, ko izvaja toplotno izolacijo balkona, le tega na robu poravna čim bolj natančno in da so stranice pravokotne.
Če ni bil estrih ob izdelavi znižan nekaj cm od roba balkona svetujemo, da se estrih poglobi z diamantno brusilko. Tako nastane dovolj prostora za vgraditev mrežice s fasadno malto ter odkapni trak.
Tudi ko je odkapni trak nalepljen mora biti na vogalu balkona najnižja točka.
Balkonska obroba mora biti vgrajena natančno po navodilih
Balkonski odkap bo dolga leta brez poškodb, le če bo pravilno vgrajen.
Spodaj je slika pravilne vgradnje balkonske obrobe. Podrobna navodila dobite v nasvetu Pravilna montaža za balkonski odkapni element.
V večini primerov naredimo balkonsko obrobo tako, da širino ploščice zmanjšamo za 5 mm zaradi reza in prilepimo vertikalni del višine 4 do 5 cm, ki ga izrežemo iz druge ploščice.
Pred naročilom je potrebno preveriti širino balkona na obeh straneh. Lahko se zgodi, da vam zmanjka pri fasadi samo kakšen centimeter.
To je ko prvo zelo grdo in nesprejemljivo za polaganje keramike. Kot drugo pa je potem nevarnost, da bo keramičar preveč stiskal obrobo k čelu, da bi pridobil kakšen cm.
V takih primerih svetujemo, da je balkonska obroba ožja za dobrih 10 cm in potem pride ob fasadi pas, ki je širine dobrih 10 cm, kar je veliko ugledneje.
Odsvetujemo polaganje z zamikom
Čeprav strokovna pravila priporočajo dimenzijo keramike za balkone in terase 30*30 cm, mi največ balkonskih obrob izdelamo v dimenziji 30*60 cm ( cca 3500 m letno ).
V večini primerov zaradi različnih vzrokov polagajo keramičarji pravokotno keramiko s tretjinskim zamikom.
Strokovna pravila pa priporočajo polaganje v tako imenovano šahovnico, kot je prikazano na sliki 2.
Če je keramika položena z zamikom, je veliko večja verjetnost, da bodo popokale fuge, saj so prečne fuge prekinjene.
V primeru pravilnega polaganja, pa so fuge zvezne in dejansko opravljajo svojo funkcijo kompenzacije razlike v raztezku keramike in betona.
Za balkon je potrebno izdelati dva naročila – odkap na daljši in odkap na krajši stranici
Pri kvadratnih ploščicah brez enosmernega vzorca, ni potrebno paziti na to kakšna balkonska obroba pride na stranice in kakšna na prednjo stran balkona.
Pri pravokotnih, pa je potrebno s strani balkona nalepiti odkap na krajšo stranico, na prednji stranici pa po daljši stranici.
Na vogalu pa je vogalni element, ki ima odkap na dveh stranicah. Ko določamo pozicijo za vogalni element je pravilo, da gledamo na balkon z dvorišča in tako določimo ali je levi ali desni vogalni element.
Tu je skica in razlaga, kako je potrebno izdelati naročilo v primeru, da imajo ploščice vzorec ali pa so pravokotne.
Odsvetujemo izdelavo roba okoli terase in potem znotraj tega polaganje z vzorcem
Večkrat opazimo, da želijo izdelati okoli in okoli terase rob iz balkonskih obrob, ki imajo odkap na daljši stranici. Znotraj tega območja pa polagajo ploščice z zamikom ali celo v karo vzorcu.
To absolutno odsvetujemo, saj so prekinjene fuge.
Na sliki 4 je prikaz dveh različnih načinov polaganja. Na levi strani je veliko enostavnejši način, ki zahteva za prvo vrsto balkonskih obrob široko dilatacijsko fugo.
Le dovolj široka bo prenesla napetosti, ki nastanejo zaradi prekinjenih fug. Sicer je res, da na kakšnem balkonu navkljub kršitvi teh pravil ni poškodb. A zagotovo je veliko več primerov, kjer so ravno na tem detajlu ploščice začele odpadati.
Na desni strani slike je prikazano kako bi bilo idealno. Vendar tak detajl zelo upočasni in podraži delo keramičarja, saj mora položiti vse cele ploščice in potem položiti samo na suho še ploščice , ki gledajo čez vogal. Tako jih lahko poriše in potem mi izdelamo elemente.
Izdelujemo tudi elemente za pokrivanje zidane ograje z dvojnim odkapom
Pri teh elementih večkrat pride do nesporazuma kaj je L in kaj je A zato je za pomoč pri naročilu ta skica.
U element se dimenzionira tako, da je na obeh straneh med vertikalnim delom elementa in steno vsaj 5 mm prostora.
Za zanesljivo ščitenje zidu v primeru popustitve fugirne mase svetujemo predhodno nalepiti Imolastik modro folijo, ki naj bo na vsako stran 3 cm širša od zidu.
Na zunanjih površinah se fuga med elementi fugira s trajno elastičnim kitom MS 40 in z uporabo podložne penaste vrvice.