Poškodbe keramike med obdelavo se dogajajo zaradi napak oziroma motenj v proizvodnji keramike, ki ustvarjajo notranje napetosti.
Pokanje keramike se nekontrolirano pojavi med pravilnim rezanjem kot je prikazano na spodnjem posnetku.
Večja kot je keramika večja je verjetnost notranjih napetosti. Predvsem pa je to odvisno od postopka izdelave keramike.
Pri keramiki do dimenzije 120 cm se to zgodi zelo redko, pri večji pa nekoliko pogosteje, še posebej pri določenih proizvajalcih.
Ker tega ne moreš opaziti pred začetkom obdelave predstavlja velik problem, tako za nas kot za izvajalce in končne kupce.
Še posebej pri keramiki velikih dimenzij, kot je recimo 240*120 cm ali 320*160 cm predstavlja ena plošča velik strošek, katerega pa ne moremo v kalkulirati v ceno končnega izdelka.
Keramika, ki ima prevelike napetosti se obnaša različno. Včasih jo uspejo odrezat z ročnim diamantnim nožem z vodnim curkom ali vodno hlajeno diamantno žago pa ne. Spet drugič obratno.
Pokanje keramike na kuhinjskem pultu
Zaradi notranjih napetosti velike keramike se pri nas zelo izogibamo izdelavi pultov enem kosu. To velja predvsem za pulte z odprtinami za lijak ali štedilnik.
Še posebej 6 mm keramika je občutljiva. Veliko pa je odvisno tudi od proizvajalca keramike. Ni malo pultov ko ni nobene težave, a vnaprej je nemogoče predvideti.
Spodaj je primer pulta v enem kosu. Ko se je začel uporabljati štedilnik, se je keramika segrela in zaradi raztezkov počila v kotu izreza.
Spodaj je prikazana slika kako razdelimo pult na več manjših segmentov. Tako se izognemo morebitnim poškodbam med montažo in kasneje med uporabo.
Hkrati pa taka izdelava za stranko precej cenejša.
Pokanje keramike odrezane v L
Pokanje keramike odrezane v L je dokaj pogosto. Vzrokov za to je več. Najpogosteje je to napetost v sami keramiki, ki jo keramičar ne more zaznati, raztezanja zaradi segrevanja, do krčenja podlage.
V izogib pokanju keramike na točki L izreza mi svetujemo polaganje med vrati na tak način.
Na spodnji sliki je prikaz pokanja keramike pri stebrih in izrezih na zunanjih površinah.
V večini primerov se temu da izogniti tako, da se polaga na več mesecev star estrih in da je med stebrom ali alu letvico 6mm prazna fuga zakitana na pravilen način z vrvico.
Na večjem objektu je na fasadi keramika 120*60 cm in od 24 kosov keramike odrezane v L pri oknih, jih je 6 kosov popokalo kot na spodnji sliki.
Investitorju je nesprejemljivo imeti navpičen fuge pri oknih, a zdaj je že leta takole popokano.
Pokanje keramike pri vgradnji ograje
Poškodbe pri vgradnji ograje na nepravilen način so dokaj pogoste. Spodaj je tak primer .
Estrih je bil pri polaganju star več mesecev in pod keramiko je polno zapolnjeno z lepilo.
Navkljub temu je počila keramika in to šele po nekaj mesečni uporabi.
Tako zmontirana ograja ne samo, da ovira dostop na spodnje stopnišče, ampak se ob tak steber tudi pogosto nasloniš oziroma oprimeš.
Takrat nastane zaradi ročice ogromna sila na keramiko, ki je že tako ranjena zaradi izvrtin. Na desni strani slike je prikazana pravilna vgradnja.
Kako zmanjšati možnost pokanja
Pravilna izvedba vseh izrezov v keramiki je, da ni ostrih kotov in da so odrezani robčki lepo pobrušeni.
Veliko manjša možnost lome je če se luknje in kvadratne izreze označi in reže šele dva dni po tem ko je keramika nalepljena.
Še posebej izreze za štedilnik in korito v kuhinjskem pultu keramičarji zelo pogosto delajo naknadno.
Na spodnji sliki je prikazano kako je pametno tudi okroglo luknjo dodatno pobrusiti s stožčastim brusom.
Predvsem pa je pomembno da so pri vseh kvadratnih luknjah in L izrezih v kotu najprej zavrtane luknje od fi 10 mm naprej.
Potem pa mora biti do luknje lepo odrezano brez napak.
Na spodnji sliki sta s kljukico označena kota pravilno obrezana in z X nepravilno.