Za namestitev CE oznake mora lepilo ustrezati zahtevam harmoniziranega evropskega standarda SIST EN 12004. Ta predpisuje minimalne zahteve glede kakovosti lepil, sledljivosti v proizvodnji in pogostosti kontrolnih preiskav.
Prav tako so predpisani standardi, ki predpisujejo postopke preiskave lepil.
Glavne lastnosti lepil se testirajo po standardu SIST EN 1348 in SIST EN 1346. Te preiskave redno izvajamo tudi v našem laboratoriju.
Vsi testi so opravljeni na certificiranih betonih Antoniazzi iz Italije in edinem proizvajalcu keramike za testiranje Winckelmans iz Francije, ki jih uporablja večina certificiranih laboratorijev v Evropi.
Pogoji v laboratoriju morajo biti strogo v območju 55+/-5% vlažnosti in 23+/-2°C. Zaradi sledljivosti in analize preiskave lepil, se temperatura in vlaga snema vsakih 5 minut, prav tako je na več kamer posneto vse delo v laboratoriju.
Pri analizi rezultatov nam je to v veliko pomoč, saj lahko že minimalni odmiki pogojev med serijami ustvarijo razlike.
Izdelali smo tudi svoj inovativen računalniški program, ki nam zelo olajša raziskovanje rezultatov. S programom tako na različne načine primerjamo rezultate in sestave več kot 150 različnih surovin v več kot 700 opravljenih celotnih preiskav.
Opis postopka merjenja natezne trdnosti – SIST EN 1348
Po natančno določenem postopku mešanja in zorenja, se lepilo nanaša z zobato gladilko na predpisane betonske plošče in po petih minutah nalepi nevpojne keramične ploščice velikosti 50*50mm. Ploščice se pritisne na podlago za 30s z 20 N ( cca 2kg ).
Nalepimo štirikrat po deset paralelk, ki jih nato staramo pri različnih pogojih:
- 28 dni na normalni klimi 23°C±2°C in 50%±5% vlage in manj kot 0,2m/s gibanja zraka
- 14 dni na normalni klimi 14 dni na 70±2°C
- 7 dni na normalni klimi 21 dni v vodi
- 7 dni na normalni klimi, 21 dni v vodi in 25 zmrzlinskih ciklusov iz -20°C v vodo in obratno
Po vseh staranjih se na keramične ploščice nalepi kovinske čepe in s posebno trgalno napravo s točno določeno hitrostjo potrga od podlage.
Opis postopka merjenja odprtega časa SIST EN 1346
Lepilo pripravimo in nanesemo na isti način in z isto količino vode, kot za merjenje natezne trdnosti. Nanesemo ga na štiri predpisane betonske plošče, na katere lepimo zelo vpojne stenske ploščice velikosti 50*50mm.
Po 10 paralelk nalepimo po 5, 10, 20 in 30-ih minutah po nanosu lepila.
Po 28 dneh na normalni klimi ( 23°C±2°C in 50% ± 5% vlage ter manj kot 0,2 m/s gibanja zraka ), se izmeri natezno trdnost.
Čas pri katerem je natezna trdnost še večja kot 0,5N/mm2 je odprti čas lepila.
Poudarjamo, da so meritve izvajane v zaprtem prostoru brez gibanja zraka. Odprti čas vseh cementnih lepil pa se občutno zmanjša, če nanašamo lepilo v vetrovnem vremenu ali na prepihu.
V takih pogojih svetujemo nanašanje lepila tudi na zadnjo stran ploščice, ki je tako ali tako predpisana za zunanje oblaganje.
Opozorili bi tudi na napačno preverjanje kakovosti cementnih lepil, ki ga nekateri uporabniki izvajajo že prve dni po nanosu.
Kvalitetnejša lepila vsebujejo več dodatkov, zato kasneje dosegajo končne trdnosti.
Predvsem v hladnem in vlažnem vremenu se lahko zgodi, da se bo lepilo posušilo šele po nekaj dneh in šele takrat začne pridobivati na trdnosti.
Končno trdnost pa cementna lepila dosežejo po 28 dneh. Seveda so izjema hitro vezoča lepila, kjer pa je sistem strjevanja povsem drugačen.
slika